برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : یکشنبه ۰۱/۷/۱۰

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان

» مناسبترین نخ برای فرش ماشینی

فرش آکریلیک و فرش پلی استر و فرش فیلامنت

نخ خاب فرش یا همان نخی که در ظاهر فرش قابل مشاهده است مهمترین فاکتور تمایز در فرشهای ماشینی است . در نخستین سالهای تولید فرش ماشینی منحصرا جنس نخ از پشم بود . فرش پشمی به دلیل ویژگیهای ساختاری بسیار نرم بوده و در اثر رفت و آمد تغییر حالت چندانی ندارد . فرش پشم مانند عایقی است که در تابستان خنک و در زمستان گرم می باشد . اما حساسیت زا بودن این جنس برای برخی افراد و نیز قیمت بالای آن ، عملا تولید این فرش را از رده خارج کرده است . هر چند در سالهای اخیر کارشناسان با ترکیب الیاف مصنوعی با پشم به محصولاتی رسیده اند که معایب این فرش را به کمترین میزان رسانده اند ، با اینحال اکثر تولیدات فرش ماشینی ایران در حال حاضر از جنس اکریلیک می باشد .
به دلیل اینکه الیاف مصنوعی اکریلیک ضمن شباهت زیاد ساختاری به الیاف پشم ، نسبت به پشم قیمت بسیار مناسبتری داشته و کیفیت بسیار بالایی هم دارد از اوایل دهه 60 میلادی که تولید فرشهای ماشینی در جهان در حال شکل گیری بود ، به عنوان ماده اولیه تولید مورد استفاده قرار گرفت و فرش اکرولیک هر روز پر استفاده تر شد.

ویژگی های فرش های آکریلیک با الیاف آکرولیک

داشتن ویژگیهایی مانند مقاومت بالا در برابر اشعه UV ، مقاومت در برابر حرارت و نور و استحکام بالا ، در سالهای اخیر مورد استقبال شدید مردم بخصوص در ایران قرار گرفته است .
ماده اولیه تولید الیاف اکریلیک یعنی اکریلونیتریل در خارج از ایران تولید می شود و برای خرید این مواد سالیانه دهها میلیون دلار ، ارز از کشور خارج می شود . در داخل ایران شرکت پلی اکریل اصفهان تنها کارخانه تولید الیاف اکریلیک بوده که نهایتا قادر به برآورده کردن 15% از مقدار مورد نیاز الیاف مصرفی می باشد .
فرشهای اکریلیک نسبت به سایر فرشهای مصنوعی مانند فرش پلی پروپیلن یا فرش بی سی اف دوام و طول عمر بیشتری داشته و با مرورزمان دچار آب رفتگی یا کوتاه شدگی نمی شوند .
در مقایسه با فرشهای پلی استر ، فرش اکریلیک بسیار نرم تر ، لطیف تر و روشن تر بوده و در حین دست کشیدن روی آن زیر دست دانه دانه شده و داخل هم کلاف نمی شوند . برخلاف فرشهای پلی استر ، فرش اکریلیک بوی مواد نفتی نمی دهد و  رنگهای بکار رفته در آن  اکثرا زنده و شاداب و شفاف بوده و در برابر شست و شو و سایش ، حرارت های غیرمستقیم مانند کتری یا ظرف داغ مقاومت بسیار بالایی داشته و قیمت آن نیز از فرش پلی استر به مراتب بالاتر است .
البته با وجود تورم شدید موجود در بازار در ماههای اخیر ، فرشهای اکریلیک مشکلات زیادی در بحث تولید و صادرات داشته و همچنین به علت پرزدهی بالا ، مشکلات زیست محیطی و عدم چرخه برگشت سریع به طبیعت در کشورهای دیگر مورد استقبال زیادی از طرف مردم قرار نگرفته و تولیدکنندگان فرش ماشینی دچار مشکل شده اند .
فرش با نخ فیلامنت پلی استر با داشتن ویژگیهایی مانند فاقد آسیب رسانی به سلامتی ، مقاومت بالا در برابر حرارت و رطوبت ، عدم رشد قارچ  و باکتری ، پایداری در شرایط اسیدی ، عدم حساسیت زایی ، ثبات بالای نوری و سایشی و قابلیت کاربرد به عنوان چله ، پود و نخ خاب فرش ماشینی در سایر کشورها جایگزین نخ اکریلیک قرار گرفته است و با این روند مصرف در ایران نیز بزودی بهترین نخ پلی استر خواهد بود .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  بهترین قیمت فرش ماشینی
•  شماره حسابهای فرش کاشان
•  قیمت بروز فرش ماشینی کاشان
•  مشخصات فنی و تکمیلی فرش ماشینی قبل از خرید
•  علت زردی ریشه در فرش ماشینی و چگونگی رفع آن
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه