برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : یکشنبه ۰۱/۷/۱۰

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان

» فرش ماشینی ایرانی

فرش ایرانی

فرش ایرانی از جمله کالاهایی است که از قدیم الایام در اختیار ایرانیان بوده و در اقصی نقاط جهان طرفداران مخصوص خود را دارد. فرش های دستباف ایرانی به عنوان هدیه به پادشاهان سراسر جهان تحفه داده میشده است و هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ کیفیت، زیبایی چشم نوازی دارد.
فرش های دستباف ایرانی به عنوان سرمایه به کار می رود ، به گونه ای که شما بابت هر چیز پولی پرداخت کنید، بعد از گذشت چند سال شما آن پول را نخواهید داشت و آن وسیله در اثر استفاده فرسوده و مستهلک می شود . اما قالی ایرانی از جمله وسایل و کالاهایی است که هر چه از زمان استفاده ی آن می گذرد ، به ارزش آن افزوده می شود و افراد برای سرمایه گذاری از قالی ایرانی استفاده می کنند . هر چه بر روی فرش ایرانی رفت وآمد بیشتری شود ، ارزش آن و زیبایی آن بیشتر می شود . زیرا این قالی از الیاف طبیعی، پشم گوسفندان بافته می شود و این ماده هر چه در معرض رفت و آمد قرار بگیرد ، زیباتر ، درخشان تر و با ارزش تر می گردد.
به همین دلیل است که فرش های ایرانی کهنه و مستهلک نیز مشتریان خود را دارند و هر چه فرش ایرانی کهنه تر باشد، جا افتاده تر است و این کالا در میان مشتریان خارجی و هنر دوست جایگاه ویژه ای دارد.
اولین فرش جهان
اولین فرش دنیا ، قالی ایرانی بوده که به پازیریک معروف است و این فرش در یکی از موزه های بزرگ دنیا نگهداری می شود .
این فرش توسط یک محقق روسی در دره ی پازیریک واقع در سیبری پیدا و کشف شده است . به دلیل نقوش سربازان هخامنشی بر روی آن مشخص شده است که این فرش در تمدن ایرانیان بافته شده و به دلیل سردی هوا الیاف آن سالم مانده و یک فرش زیبا و اصیل ایرانی را برای مردمان این زمانه به ارمغان آورده و آوازه ای از هنر ایرانیان در زمان های قدیم را به گوش جهانیان رسانده است.
به همین جهت است که فرش را با نام ایران می شناسند و همه ی کشورها اگر چه تلاش بسیاری در این زمینه می کنند، اما نمی توانند این جایگاه و آوازه را از ایرانیان بگیرند .
ایران در تولید فرش دستباف با کیفیت و فرش های ماشینی زیبا با طرح های متنوع بسیار پیشتاز است و شهره می باشد .
فرش ماشینی ایرانی
فرش ماشینی در ایران در دهه ی چهل تولید شد . کارخانه ی مخمل بافی ایران با وارد کردن دستگاه تولید فرش در کارخانه ی خود اولین فرش ماشینی را با ماشین ، با الیاف پشم و پلی استر، که بسیار براق و درخشان بود تولید کرد که این فرش مورد توجه بسیاری از مردم در بازار قرار گرفت .
به دلیل گران بودن فرش های دستباف ، مردم بسیار از این فرش استقبال کرده و از آنجا تولید فرش ماشینی به طور روز افزون در ایران افزایش یافت.
به دلیل پیشینه و ذوق و هنری که از پیشینیان و طراحان قدیمی به ایرانیان و هنرمندان طراح فرش به ارث رسیده است، ایران توانسته فرش ماشینی در انواع طرح را روانه ی بازار کند، که این امر سبب این شده است، که تمامی افراد جهان به دنبال یافتن فرش ماشینی مورد سلیقه ی خود در میان کارهای هنری ایرانیان باشند.
ایران از لحاظ صادرات فرش ماشینی در رتبه ی اول جهان قرار دارد . اگرچه ترکیه از لحاظ ارز آوری، در رتبه ی نخست قرار دارد اما از لحاظ تکنولوژی، نمی تواند با فرش های ایرانی رقابت کند.
زیرا فرش های ترکیه با شانه و تراکم پایین بافته می شود، و فرش های ایرانی روز به روز با شانه و تراکم بالاتری بافته می شود که این امر سبب شده که فرش های ایرانی به صورت فرش های دستباف گونه در بیاید و بسیار ریز نقش و طرح های زیبا با جزییات بالایی است که همین امر سبب شده ایران و فرش های ماشینی ایرانی در دسته فرش های لوکس و کالاهای لوکس و گران قیمت جهان قرار گیرد.
اگر چه نسبت به فرش های دستباف قیمت پایین تری دارد اما در دسته و رده ی خود، جز فرش های مرغوب و با کیفیت قرار می گیرد که سالیان سال در اثر استفاده کیفیت خود را حفظ می کند.
شناسایی فرش ایرانی
فرش های ایرانی به دلایل مختلف با سایر فرش های دستباف جهان متفاوت است . به دلیل اینکه فرش های ایرانی در دنیا طرفداران مخصوص خود را دارد ، به همین دلیل سایر کشورها از طرح های ایرانی در بافت فرش هایشان استفاده می کنند . اما این امر سبب نمی شود که از لحاظ اصالت و کیفیت نیز به پای فرش های ایرانی برسند و کارشناسان با توجه به ویژگی های فرش ایرانی متوجه می شوند که این فرش ایرانی است یا خیر؟
فرش های ایرانی شناسنامه ی خود را دارد ، بسته به نوع گره، نوع نخ های به کار رفته در بافت، نوع رنگ آمیزی نخ ها، نحوه چله کشی و انواع طرح و نقشی که در بافت آن به کار می رود و نحوه ی دور دوزی و گلیم دور فرش از سایر فرش ها متفاوت است .
توجه به همه ی این نکات باعث می شود که فرش اصیل ایرانی را خریداری نموده و مهمان خانه هایتان نمایید .
با خرید فرش ایرانی اصالت طرح و نقش و بافت را به منازل خود می آورید .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  چسب آهار و اهمیت آن در فرش ماشینی
•  سوالاتی که قبل از خرید فرش ماشینی باید بدانید
•  فرش ماشینی شبیه فرش دستباف
•  مقایسه فرش پلی استر فیلامنت و فرش اکریلیک
•  قیمت فرش 1200 شانه تراکم 3600 گل برجسته کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه