برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : یکشنبه ۰۰/۹/۱۴

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان

» عوامل موثر بر قیمت فرش ماشینی

قیمت فرش ماشینی

قبلا اشاره کردیم که اصلی ترین فاکتور شناسایی مشخصات فرش ماشینی تعداد شانه و تراکم آنست . در حقیقت همین دو عامل مهمترین فاکتورهای قیمت گذاری فرش نیز می باشند به این معنا که هر چه تعداد شانه و تراکم فرش بیشتر باشد ، قیمت آن فرش بیشتر خواهد بود .

اگر شناخت کافی از مشخصات فرش داشته باشید قطعا با قیمتی متناسب خرید انجام خواهید داد . این نکته را هم حتما در نظر داشته باشید که جنس نخ خاب و تار و پود فرش هم بسیار حایز اهمیت می باشد .
چنانچه بخواهید دسته بندی مختصری از فاکتورهای تعیین کننده فرش ماشینی داشته باشید ، تقسیم بندی ذیل را مدنظر داشته باشید :

جنس نخ خاب فرش : ابتدا نخ پشم ، سپس نخ  اکریلیک هیت ست تاو به تاپس ، سپس اکریلیک هیت ست ، سپس پلی استر و در نهایت نخ بی سی اف .

جنس نخ تار فرش : ابتدا ترکیب پنبه و پلی استر و بعد از آن پلی استر .

جنس نخ پود فرش : به ترتیب پنبه ، پنبه - پلی استر ، پلی استر و در نهایت جوت .

تعداد رنگ فرش : جدیدا فرش 14 رنگ در صدر تعداد رنگ بکار رفته در فرش ماشینی قرار گرفته است و بعد از آن فرش 12 رنگ ، فرش 10 رنگ ، فرش 8 رنگ .

لازم به ذکر است که برخی تولیدکنندگان برای افزایش تعداد رنگ فرش تولیدی دو نوع نخ با رنگ متفاوت را مخلوط کرده و یک رنگ ترکیبی جدید ایجاد می کنند . (مثلا زرد و آبی را ترکیب کرده و رنگ سبز تولید می کنند . اصطلاحا به این کار اسپرت کردن فرش می گویند ) این کار تعداد رنگ واقعی فرش را اضافه نمی کند ولی ممکن است برخی افراد سودجو از این گزینه سوء استفاده کرده و فرشی را که با اسپرت کردن دو رنگ از یک دستگاه 8 رنگ تولید شده است را به عنوان فرش 10 رنگ معرفی کرده و قیمت بالاتری را هم اختصاص دهند .


تراکم فرش : معمولا فرش تراکم 4500 ، فرش تراکم 3650 ، فرش تراکم 3600 ، فرش تراکم 2700 ، فرش تراکم 2550 .
شانه : فرش 1500 شانه ، فرش 1200 شانه ، فرش 1000 شانه ، فرش 700 شانه ، فرش 500 شانه .

در مقالات قبلی روش محاسبه شانه و تراکم معرفی شده است . پس بهتر است که برای خرید فرش به مشخصات روی برچسب فرشها اکتفا نکرده و خود نیز محاسبه شانه و تراکم را انجام دهیم .

در خصوص شانه فرش متاسفانه کاری که امروزه در بین تولید به وفور دیده می شود اینست که مثلا نقشه های مربوط به فرش 700 شانه را کپی کرده و بافت آن را در دستگاه 500 شانه انجام می دهند . این محصول را با نام " فرش طرح 700 شانه " معرفی می کنند در صورتیکه شانه واقعی آن همان 500 است . پس حتما به این نکته دقت کنید که از خرید فرشهایی که نام طرح را در عنوان خود دارند خودداری کنید .


اگر فرش را از برندهای معروف و شناخته شده و دارای استانداردهای لازم خریداری کنید مطمئنا صاحب کیفیت بهتری هم خواهید بود .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  فرش ماشینی خوب از کجا بخرم ؟
•  شیوه های پرداخت فرش کاشان
•  چه فرشی بخرم ؟
•  فرش ماشینی پلی پروپیلن
•  تاثیر بسته بندی فرش ماشینی در جابجایی و سلامت فرش خریداری شده
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه