برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : یکشنبه ۰۱/۷/۱۰

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان

» همه چیز در مورد جنس نخ پود فرش

نخ پود فرش

هر تخته فرش ماشینی از سه نخ پود ، تار و نخ خاب تشکیل شده است . نخ های پود در عرض فرش و به صورت عمودی قرار می گیرند بر خلاف نخ تار که در راستای طولی فرش و به صورت افقی قرار می گیرند . نخ های پود به صورت عمود بر نخ های چله  قرار گرفته اند . کیفیت جنس نخ پود و نمره آن ، بسیار حایز اهمیت است چون استحکام محصول در جهت عرض و جمع شدگی عرض فرش در مرحله آهار مرتبط با عرض فرش است . از بهترین و مهم ترین نخ پود ، نخ جوت هست که از الیاف جوت به دست آمده است . نخ های جوت از کشور بنگلادش به ایران وارد می شود . 
استفاده از نخ جوت در بافت نخ پود
• از چروک شدن فرش های ماشینی در جهت عرض جلوگیری می کند .
• استحکام نخ را در جهت عرض فرش بالا می برد
• نسبت به الیاف پنبه و پشم ارزانتر است .
• دسترسی به آن به دلیل زیاد بودن آن ، آسان است .
• ازیاد طول تا حد پارگی کم
بهترین نمره نخ جوت برای نخ پود فرش های ماشینی 5/4 دولا ، 6 ، 8 ، 10 ، 13 ، 16 و 17 و 24 هست . با بالا رفتن تراکم فرش ماشینی ، تولید کننده باید از نخ جوت ظریف تر و یکنواخت تر استفاده کند . یکنواختی نخ جوت ، کیفیت فرش را بالا می برد . اگر نخ جوت یکنواخت نباشد ، در پشت فرش ناهماهنگی ایجاد می شود و این امر را ممکن می سازد که در مرحله پشت پاک کنی ، تیغه های دستگاه با قسمت های  برآمده برخورد کند و فرش را پاره کند و در قسمت های نازک تر ، ممکن است در هنگام پود گذاری باعث پارگی نخ جوت شود .
نخ پود پنبه در بافت نخ پود فرش
در بافت نخ پود از الیاف پنبه به تنهایی  استفاده نمی شود چون الیاف پنبه خیلی نرم و لطیف است و فرش در جهت عرض سفت نخواهد بود و مچاله و چروک می شود . به هیمن دلیل تولید کنندگان در فرش های تراکم بالا از ترکیب نخ جوت ، پنبه و کمی پلی استر در بافت نخ پود استفاده می کنند . عملیات بافت نخ پود به این صورت است که ابتدا نخ پود جوت ، سپس یک نخ پود پنبه و به دنبال آن پلی استر قرار می گیرد . نخ پود پنبه ای را با نمره ده 4 لا ، 5 لا ، 6 لا استفاده می کنند . بیشتر تولید کنندگان در بافت نخ پود 80 در صدر از الیاف پنبه و 20 درصد از الیاف پلی استر استفاده می کنند . استفاده از نخ پود پنبه سبب استحکام ریشه خاب می شود و برزنت فرش را محکم می کند . 
نخ پود فیلامنتی پلی استر
استفاده از این نوع نخ توصیه نمی شود به دلیل اینکه جذب آهار آن کم است سبب می شود  ریشه نخ خاب در داخل برزنت سر خورد  و در نتیجه بیرون بیاید .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  تاثیر بسته بندی فرش ماشینی در جابجایی و سلامت فرش خریداری شده
•  علت زردی ریشه در فرش ماشینی و چگونگی رفع آن
•  فرش ماشینی پلی پروپیلن
•  آنچه باید در مورد خرید اینترنتی فرش ترک بدانید !
•  قوانین و مقررات خرید از فرش کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه