برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : دوشنبه ۰۱/۷/۴

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان

» روش های از بین بردن لکه های فرش بدون نیاز به قالیشویی

پاک کردن لکه از روی فرش ماشینی

روش های از بین بردن انواع لکه فرش
فرش های ماشینی از مهمترین کالاهای مورد نیاز و پرمصرف در هر خانه می باشند . تمیز کردن فرش و نحوه پاک کردن فرش از مسایل بسیار مهم است . تعیین نوع لکه در فرش ماشینی از مهمترین جنبه های تمیزکردن فرش است . انواع لکه بر روی فرش های ماشینی شامل لکه های طبیعی ، لکه جوهر معمولی ، لکه های سنگین ، لکه های چربی ، لکه تنباکو و نیکوتین ، لکه پروتئین ، لکه های موم و آدامس و لکه های مصنوعی و یا پلاستیک است .
برای تمیز کردن فرش لازم نیست که از مواد شوینده قوی و شیمیایی و حتی قالیشویی استفاده کرد . هر فرد می تواند بهترین مواد را بدون نیاز به مواد شیمیایی برای از بین انواع لکه های فرش تهیه نماید .
برای درست کردن بهترین محلول و پاک کننده می توان مخلوطی از یک فنجان جوش شیرین، یک فنجان پودر بوراکس ، یک قاشق غذا خوری سبزیجات خشک و چند قطره روغن کمک گرفت و لکه های فرش را از بین برد .
مخلوط سرکه سفید و جوش شیرین نیز از دیگر محلول های پاک کننده فرش ماشینی است . این دو مواد دارای خواص شیمیایی متفاوتی از هم هستند و تمیزی بی نظیری را به دنبال دارند . ترکیب سرکه با آب گرم بوی نامطبوع و لکه های فرش را از بین برده و فرش را بسیار تمیز می کند .
یکی از پر کاربرد ترین محلول ها برای از بین بردن انواع لکه بر روی فرش ، مخلوط آب لیمو و پراکسید هیدروژن است . از این محلول برای از بین بردن لکه ها و ذرات چسبنده سطح فرش استفاده می شود . جوش شیرین با ترکیب نشاسته ذرت و پودر تالک از بهترین تمیزکننده های لکه فرش محسوب می شود .
مخلوط سرکه و امونیاک از بهترین روش ها برای تمیز کردن لکه فرش و بوی بد فرش می باشد و موادی مانند شکر قهوه ای و پوست لیمو از بهترین پاک کننده های خانگی جهت از بین بردن لکه فرش هستند .
برای از بین بردن لکه های طبیعی در فرش های ماشینی که شامل مواد خوراکی و آب میموه ها می شود می توان با استفاده از کمی مواد شوینده مایع و یا سرکه سفید و مخلوطی از آب گرم ، فرش را تمیز کرد . لکه هایی چون نوشیدنی ها ، جوهرخودکار و ژله از دسته لکه های آبی برروی فرش هستند که به همین روش تمیز می شوند .
ماست از بهترین حالال ها برای از بین بردن لکه جوهر بر روی فرش ماشینی می باشد . در این روش می توان ماست را بر روی لکه ریخت . پس از این که ماست با جوهر مخلوط شد با یک قاشق آن را از روی فرش برداشته و این کار را چند بار تکرار می کنیم .
لکه های قهوه و خون از لکه های پردردسر در فرش ماشینی می باشند که با آب و مواد شوینده به راحتی پاک نمی شوند . برای از بین بردن این لکه ها می توان از ترکیب آب و نوشابه استفاده نمود .
لکه های چربی فرش ماشینی را باید با استفاده از پارچه و اتو از بین برد . گرمای اتو باعث انتقال چربی به پارچه شده و به سرعت از سطح فرش محو می شود .
بهترین روش برای از بین بردن لکه های گلیسیرین در فرش استفاده کردن از خود گلیسیرین است . در این روش باید کمی از گلیسیرین را بر روی لکه ریخته و به آرامی آن را تمیز کرد . باید دو بار این کار را انجام داد و پس از نیم ساعت محل را شست .
برای تمیز کردن لکه های پروتینی مانند تخم مرغ ، خون، مدفوع یا استفراغ باید از پاک کننده های پروتئینی استفاده کرد . برای پاک کردن لکه تخم مرغ فرش می توان از محلول آب نیمه گرم ، صابون و سرکه سفید استفاده کرد .
بهترین ماده برای تمیز کردن و از بین بردن لکه دوده ، نمک است . با پاشیدن نمک بر روی لکه دوده و جارو کشیدن می توان لکه دوده را از سطح فرش پاک کرد .
جهت تمیز کردن لکه های آدامس و موم از روی فرش می توان از تکه ای یخ و پارچه ای نازک ، لکه را حذف نمود .
لکه های قهوه و چای را نیز می توان با آب نیمه گرم و مقداری پودر لباسشویی و اسفنج تمیز کرد . در صورتی که با این کار لکه از روی فرش پاک نشد باید از اب اکسیژنه و کمی آب لکه را از بین برد . با این روش می توان انواع لکه های غذاها و نوشیدنی ها، نظیر آب انگور، کچاپ، خردل و بیشتر ادویه جات را نیز از فرش پاک نمود .
لکه های مانند ادار سگ خانگی را می توان با استفاده از کمی دستمال کاغذی و مایع ظرفشویی و پراکسید هیدروژن از فرش پاک کرد . دستمال کاغذی رطوبت ادار را از بین برده و مخلوط مایع ظرفشویی با پراکسید هیدروژن باعث از بین رفتن میکروب فرش می شود و بوی نامطبوع فرش را بر طرف می کند .
لکه های رنگ را می توانید با مخلوط سرکه سفید و مقداری آب و صرف وقت از فرش پاک کنید . این روش تنها بر لکه های جدید کار ساز می باشد و لکه های قدیمی را از بین نمی برد .
لکه های بستنی از بدترین لکه های فرش ماشینی می باشد زیرا بستنی هم باعث تغییر رنگ فرش می شود و هم چسبندگی در سطح فرش به وجود می آورد . برای از بین بردن لکه بستنی از سطح فرش می توان نصف قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و خمیر ریش ترکیب نمود و سپس با یک دستمال تمیز سطح را خشک کرد .
آسان ترین و سریعترین روش برای از بین بردن لکه شکلات از روی فرش استفاده از محلول سه لیوان آب ، یک قاشق وایتکس و حدود یک لیوان سرکه سفید است .
برای از بین لکه از سطح فرش های تیره می توان از حلال های شیمیایی و آمونیاک استفاده نمود . برای این روش باید حدود ۵۰ میلی لیتر آمونیاک و ۲۰۰ میلی لیتر آب گرم را مخلوط کرده و با استفاده از یک برس آن را روی لکه مالید و سریع سطح را خشک نمود زیرا امونیاک سبب پوسیدگی فرش می شود .
لکه های لاک بر روی فرش ماشینی از بدترین لکه ها می باشند که پاک کردن آن ها نیز بسیار دشوار و سخت است . برای این کار باید تا حد ممکن لاک را از روی سطح برداشته و با استفاده از الکل ، آب اکسیژنه و شیشه پاک کن لکه را از بین برد .
لکه های قیر از دیگر لکه های سر سخت فرش ماشینی هستند . برای از بین بردن لکه قیر از فرش ماشینی می توانید کاغذ کاهی را روی لکه قیر قرار داده و اتویی گرم را روی ان بکشید . این کار را تا ان جا باید انجام داد که لکه به کاغذ بچسبد . در روش دوم می توان مقداری از یخ را به مدت دو ساعت بر روی لکه قیر قرارداد . سپس ترکیب یک قاشق غذاخوری کره و روغن اوکالیپتوس را بر روی لکه قیر ماساژ داد . در اخر با مقداری مایع ظرفشویی و اب گرم محل را ابکشی کنید .
بهترین روش برای از بین بردن انواع چسب مایع بری روی فرش استفاده از استون می باشد . سرکه نیز یکی از دیگر از حلال های پاک کننده لکه های چسب است . با کمک پارچه آغشته به سرکه می توان چسب های خشک شده را از روی فرش پاک نمود .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  ارسال سریع فرش و ارسال رایگان فرش ماشینی به سراسر کشور
•  فرش ماشینی اصیل تبریز چه نوع فرشی است ؟
•  چه فرش ماشینی بخریم ؟
•  چگونه فرش ماشینی خراب می شود؟
•  نکات مهم در خرید فرش ماشینی
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه